Oświetlenie taśmami LED w kuchni – na co warto się zdecydować?

Kuchnia jest tym miejscem, gdzie spędzamy dużo czasu i również potrzebujemy odpowiedniego oświetlenia do prowadzenia wszystkich kuchennych prac. Dlatego też zanim wybierzesz się na zakupy odpowiednich lamp, dobrze zastanów się, jak oświetlić tę przestrzeń. Oto kilka naszych propozycji, które mogą pomóc ci w podjęciu decyzji.

led-tube-80289_1280

W kuchni warto zdecydować się na kilka źródeł światła. Wprawdzie większość z nas wybiera tylko górną lamę wiszącą lub plafon, niemniej jednak w niektórych kuchniach może być to za mało, aby wygodnie pracować przy blacie. Warto wobec tego wykorzystać także nowoczesne technologie, dzięki którym wykończenie kuchni światłem będzie jeszcze prostsze.

Doskonałym pomysłem będą w tym przypadku taśmy LED, które mają naprawdę wszechstronne zastosowanie. Umieszczone pod szafkami wiszącymi będą mogły skutecznie i jednocześnie dyskretnie podświetlać blat kuchenny. To jednak jeszcze nie wszystko, ponieważ taśmy można zamontować także w innych miejscach, na przykład przy podłodze czy też w cokołach szafek. Dzięki nim można również stworzyć w kuchni przytulny klimat.

Jaką taśmę LED wybrać do kuchni?
W sprzedaży znajduje się wiele różnych taśm ledowych, dlatego też należy dopasować je indywidualnie do charakteru kuchni oraz efektu świetlnego, jaki chce się uzyskać.

Taśmy można zasadniczo podzielić na dwa rodzaje zależnie od temperatury światła:

  • barwa ciepła – lepiej współgra z kuchniami urządzonymi w stylu klasycznym, gdzie dominują ciepłe barwy
  • barwa zimna – z kolei lepiej nadaje się do przestrzeni urządzonych nowocześnie, gdzie dominują barwy chłodne

Taśma to jednak jeszcze nie wszystko, ponieważ konieczne będzie również dobranie odpowiednich profili do jej montażu – mają one za cel zabezpieczyć taśmę przed czynnikami zewnętrznymi i ułatwiają jej montaż.

Profile to taśm LED
Do dyspozycji są także różne profile na taśmy LED. do kuchni najlepiej zdecydować się na profile narożne lub też profile w kształcie litery U. Są one produkowane z plastiku lub z aluminium, najczęściej w srebrnej barwie – nie można przy tym zmienić łatwo ich koloru, konieczne jest zastosowanie specjalnych farb do aluminium. Z kolei profile plastikowe można pomalować już łatwiej, ale do dyspozycji są różne kolory, na przykład biały, ciemnoszary, wenge, dlatego można dostosować je łatwo do kolorystyki szafek.

Profil powinien być dobrany tak, aby światło z niego padało na blat, a nie na podłogę, wobec tego kąt świecenia nie powinien być zbyt duży. Również można uzyskać bardziej dyskretny efekt przez wykorzystanie profili z mlecznymi kloszami, które delikatnie rozpraszają światło.

Comments are closed.