Czy rodzaj worka w odkurzaczu ma znaczenie?

Odkurzacz pioracy THOMAS AQUA+ MULTI CLEAN X10 PARQUETPo podjęciu decyzji o zakupie odkurzacza pora na podjecie drugiej- równie istotnej. Na jaki model się zdecydować?

Czy ma to być tradycyjny odkurzacz na wymienne worki? Czy może lepiej bezworkowy? A może taki z filtrem wodnym? Wybór nie należy do najłatwiejszych.

Na samym początku warto zadać sobie pytanie do czego mam się zamiar używać odkurzacza. Pytanie niby banalne, a odpowiedź wcale nie jest taka łatwa. Oczywiście jeśli od razu są sprecyzowane oczekiwania, że odkurzacz powinien dodatkowo prać dywany oraz tapicerkę, a niekiedy nawet myć okna, to wybór jest prosty- potrzebny jest odkurzacz piorący i żaden inny. Natomiast przy poszukiwaniu klasycznego odkurzacza wybór się rozszerza.

Pod uwagę należy wziąć wiele parametrów. Jednym z nich jest to, czy odkurzacz ma być ze stałym pojemnikiem plastikowym na brud czy ma być na worki jednorazowe. Worki do odkurzacza mogą być albo papierowe jednorazowe, albo tekstylne. Te drugie można używać wielokrotnie. Należy je tylko opróżniać i w miarę możliwości czyścić. Niektóre nadają się do prania, czego z pewnością nie można zrobić z workami papierowymi. Są one jednorazowe i zdarza się że słabej jakości. Niestety taki papierowy worek, który jest wykonany ze słabego papieru może się rozerwać już w odkurzaczu i narobić sporo bałaganu. Jeśli więc decydujemy się na tradycyjny odkurzacz workowy, to warto kupować takie worki, które są albo papierowe ale mocne i solidnie wykonane albo specjalnie wzmacniane z flizeliny bądź innego materiału. One również są jednorazowe, ale nieporównywalnie mocniejsze.

Ciekawym rozwiązaniem stosowanym w niektórych modelach worków do odkurzaczy jest zamykany wlot worka. Zamyka się do poprzez wyciągnięcie specjalnej zawleczki. Wówczas można spokojnie wyjąć taki worek, bez obawy, że zawartość się wysypie, czy będzie się kurzyło podczas wynoszenia worka do śmieci. Nie wszystkie jednak produkty mają to rozwiązanie. Informacji o zamykaniu worka należy szukać na opakownaniu.

Wybierając odkurzacz warto również zwrócić uwagę na cenę worków oraz ich dostępność. Zdarzają się bowiem modele odkurzaczy, które są dosyć tanie, niestety worki uzupełniające do nich są bardzo drogie i nie pasują tutaj niestety żadne zamienniki. W innym modelach oprócz kupowania oryginalnych worków istnieje czasem możliwość kupna zamienników innych firm. Są to tańsze produkty, różnej jakości w zależności od producenta. Wybierając się do sklepu należy znać model swojego odkurzacza i podać go sprzedawcy. Jeśli nie pamiętamy nazwy modeli, a na odkurzaczu nie można jej już odczytać wówczas można przynieść jeden element worka, ten mocujący go do odkurzacza. To jego kształt jest właśnie istotny, aby worek pasował do konkretnego modelu.

Warto sprawdzić dostępność worków w okolicznych sklepach, aby nie trzeba było ich szukać w odległych miejscach, gdyż to zwykle się nie opłaca. Worki do odkurzaczy można również zamawiać przez Internet. Opłaca się najczęściej zamówić większą ilość, bądź poszukać opcji z darmową wysyłką.

Worki do odkurzaczy mają z reguły zbliżoną pojemność. Nie należy zapominać, że posiadając odkurzacz z workami papierowymi nie ma możliwości zasysania do niego wody, gdyż taki worek od razu ulegnie zniszczeniu. Opcję wciągania wody mają jedynie modele z filtrem wodnym bądź piorące.

Jak widać wiele zależy od worków do odkurzaczy. A wydawałoby się, że to taki banalny element. Nic bardziej mylnego.

Comments are closed.